Świątynie w Przemyślu

Mało jest w Polsce tak pięknych miast jak Przemyśl. Tu na każdym kroku czeka na nas wiele zabytków, skwerów i parków. Zwiedzanie tego miasta to prawdziwa przyjemność. Każdego roku przekonują się o tym tysiące turystów. Na turystów czeka tu doskonała baza noclegowa [oferty tutaj: ]. Przemyśl oferuje noclegi w wielu hotelach i hotelikach oraz licznych pokojach gościnnych i apartamentach. Bez problemu znajdziemy więc coś dla siebie.

W Przemyślu przez wieki mieszały się ze sobą liczne kultury i religie. Do dzisiaj w mieście pozostały po tym ciekawe świątynie, z których część działa do dzisiaj, a część znalazła nowe zastosowania. Kościół franciszkański jest jedną z piękniejszych i ciekawszych budowli w mieście. Inaczej nazywany bywa kościołem Świętej Marii Magdaleny i stoi niedaleko rynku. Pierwszy kościół w tym miejscu pochodził z XIV wieku. Obecnie mamy już do czynienia z trzecią sakralną budowlą na tym terenie. Powstała ona w XVIII wieku, a do wnętrz wiernych przyciągają przede wszystkim dwa obrazy – Ecce Homo oraz obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem.

Na Zasaniu zlokalizowana jest natomiast synagoga z 1892 roku. Obiekt powstał dzięki staraniom członków Towarzystwa Izraelickiej Świątyni Zasańskiej. W czasie okupacji budynek został przerobiony na elektrownię. Później znalazła się tu zajezdnia MPK. W mieście znajduje się także kilka ciekawych cerkwi. Jedną z bardziej interesujących konstrukcji jest Cerkiew Narodzenia Najświętszej Marii Panny na ulicy Mariackiej. Przed wojną była ona greckokatolicką cerkwią pw. Narodzenia Bogurodzicy, później zaczęła służyć prawosławnym. Towarzyszy jej murowana dzwonnica i budynek Bractwa Świętego Mikołaja.

Interesującym obiektem jest także katedra greckokatolicka Świętego Jana Chrzciciela. Ta trzynawowa świątynia posiada też dwie wieże na frontowej ścianie. Całość została wzniesiona w XVII wieku w stylu barokowym, jako jezuicki kościół pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa. Zwiedzanie miasta umilą nam też restauracje i kawiarnie, gdzie można usiąść po zwiedzaniu i odpocząć. Zlokalizowane są one głównie w okolicach rynku, ale ostatnio otwierają się także na wielu innych uliczkach. Można tu także bez problemu kupić ciekawe pamiątki związane z miastem – liczne sklepiki i stoiska znajdziemy w wielu częściach miasta. Warto też zobaczyć miejskie tereny zielone, zadbane i z wieloma fontannami czy klombami, co wiosną i latem jest bardzo przyjemne dla oka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>