Skarby w pobliżu Tylicza

Tylicz to niewielka miejscowość w województwie małopolskim, która znana jest nie tylko z różnych atrakcji turystycznych, ale i położenia w pobliżu prawdziwych skarbów Polski. Będąc tu, na pewno warto udać się do pobliskich kopalni soli. Pierwsza z nich znajduje się w Wieliczce i co ciekawe, działa ona cały czas, od średniowiecza. Dla turystów udostępniono ponad 3 kilometry trasy, która sięga głębokości nawet 135 m. Druga kopalnia znajduje się w Bochni i jest ona najstarsza w Polsce. Obecnie pełni funkcję uzdrowiska oraz atrakcji turystycznej. Zwiedzający mogą spacerować wyznaczoną trasą oraz w części naziemnej zobaczyć wystawę górniczych maszyn. Z pewnością taka wycieczka przypadnie do gustu całej rodzinie.

Oprócz tego warto udać się do Tarnowa, który słynie z przepięknego renesansowego Starego Miasta. Dziś jest ono odnowione i budzi ogromny zachwyt turystów. Za jeden z najważniejszych zabytków uważa się gotycką katedrę z XIV wieku, która słynie z nagrobków rodu Tarnowskich. Na uwagę zasługuje również średniowieczny ratusz, w którym można zobaczyć wiele bardzo interesujących ekspozycji. Jest to m. in. wystawa porcelany, broni, szkła itd. W Tarnowie koniecznie trzeba zwiedzić także Dom Mikołajewski, spichlerz oraz XVIII-wieczny dwór, w którym dziś mieści się Muzeum Etnograficzne. Warto także udać się na XIX-wieczny dworzec kolejowy oraz przyjrzeć się przepięknym pałacom rodu Sanguszków. W pobliżu leży też Nowy Wiśnicz, który znany jest przede wszystkim dzięki wczesnobarokowej obronnej rezydencji. Zamek ten otoczony jest przez XVII-wieczne fortyfikacje bastionowe.

Co ciekawe, na jednym z pięter mieści się widokowa galeria, a oprócz tego warto wejść do kaplicy Lubomirskich. Na uwagę zasługuje także otoczony obwarowaniami XVII-wieczny klasztor Karmelitów Bosych i drewniany dworek zwany Koryznówką, w którym znajduje się interesujące Muzeum Pamiątek po Janie Matejce. Na wakacjach w Tyliczu z pewnością nikt nie będzie się nudził. Istotny jest fakt, że to świetna baza noclegowa oraz wypadowa. Znajduje się tu wiele pensjonatów i innych różnego rodzaju kwater, a noclegi (wyszukaj na meteor-turystyka.pl) są w bardzo przystępnych cenach. Warto zatem rozważyć przyjazd do tej miejscowości na nieco dłuższy czas.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>