Kłodzko – zabytkowe miasto Dolnego Śląska

Historyczną stolicą Ziemi Kłodzkiej jest Kłodzko, miasto uznawane za najstarszą osadę tego regionu. W miejscu, gdzie dzisiaj króluje Forteczna Góra istniał w X wieku gród należący do czeskiego księcia Sławnika. Legenda o powstaniu miasta mówi, że pierwotny drewniany gród został przekształcony w zamek, a twierdzę założyli Czesi wykorzystując do tego duże kłody (z czeskiego „klady”), od których wzięła się nazwa miasta. Kłodzko w swoim herbie funkcjonującym od XIII wieku ma wspiętego na tylnych łapach lwa czeskiego.

Doświadczone wojnami husyckimi, wojną trzydziestoletnią zostało przekształcone w XVIII wieku w miasto – twierdzę. Taki też status miało do 1877 roku i do tej pory jest z tym kojarzone. Nocowanie w Kłodzku to możliwość lekcji historii, zobaczenia podziemnej trasy turystycznej oraz przejścia gotyckim mostem św. Jana. Te trzy miejsca uchodzą w oczach turystów za najbardziej atrakcyjne i warte zobaczenia. Przygotowana przez mieszkańców baza noclegowa każdego lata przyciąga setki osób.

W Kłodzku można spędzić więcej niż kilka dni i poznać to jedno z najpiękniejszych miast Dolnego Śląska. Największą atrakcję regionu stanowi Twierdza, najbardziej charakterystyczny i najlepiej rozpoznawalny obiekt. Powstała na Górze zwanej Forteczną pierwotnie jako drewniana osada, natomiast jej obecnie kształt to konsekwencja polityki prowadzonej przez zmieniających się władców miasta: Czechów, Austriaków, Prusaków, Niemców i Polaków. W XIV wieku drewniany gród został przekształcony w zamek. Stał się on rezydencją mieszkalną, a w XVI wieku powstały kompleks zamkowy został rozbudowany przez tzw. Zamek Niższy. Od tego miejsca większość turystów rozpoczyna zwiedzanie.

Ale Kłodzko to także miasto innych zabytków: podziemnego miasta, Klasztoru Augustianów, gotyckiego Kościoła Wniebowzięcia NMP, który należy do najstarszych kościołów w mieście i przede wszystkim most nad Młynówką pochodzący z XIV wieku przypominający praski Most Karola. Przebywając w Kłodzku koniecznie trzeba zobaczyć Muzeum Ziemi Kłodzkiej z kolekcją zabytkowych zegarów. Jak na miasto przystało Kłodzko ma swój ratusz, który usytuowany w bezpośrednim sąsiedztwie twierdzy należy do najbardziej rozpoznawalnych budowli w mieście. Ciekawostką jest to, że codziennie o godzinie 12 z barokowej wieży rozbrzmiewa hejnał.

źródło: Meteor

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>