Jaskinia Miętusia w Kościelisku

Wielu z nas wakacje kojarzą się tylko i wyłącznie z leżeniem na plaży, można je jednak spędzić inaczej — ciekawiej. Nie musimy naszych wolnych dni marnować na nic nierobienie. Wypoczywać możemy również bardziej aktywnie, oczywiście wszystko w granicach rozsądku, ponieważ nie musimy się w czasie wakacji nadwyrężać. Najważniejsze to znaleźć równowagę, bez tego nie uda nam się dobrze spożytkować czasu urlopu i rzeczywiście wypocząć. Jako miejsca naszych wojaży najczęściej wybieramy tereny nizinne, proste, najlepiej na jakimś pojezierzu. Nie ma przecież nic lepszego na spędzenie letniego urlopu niż tydzień na Mazurach. Są oczywiście również inne miejsca godne uwagi, ale z założenia część z nas z listy wykreśla od razu góry, a to duży błąd.

W czasie lata góry są równie piękne, jak zimą, a może nawet piękniejsze. Warto więc, zamiast zimowych ferii zaplanować letni wypoczynek w górach. Nie będziemy może szusować na nartach, ale uda nam się zobaczyć wiele miejsc, które niestety nie są dostępne dla turystów w czasie zimy. Oczywiście nie istnieją żadne twarde zakazy, ale podczas silnych mrozów nikt nie wybiera się na wielokilometrowe piesze wędrówki, bo jest to zwyczajnie niebezpieczne. Dzisiejszy tekst będzie poświęcony jednemu z miejsc, które szczególnie powinniśmy zwiedzić, jeśli planujemy urlop w Tatrach. Jest to mianowicie Jaskinia Miętusia, która jest czwartą co do wielkości jaskinią w Polsce. Położona jest w Tatrach Zachodnich w niedalekiej odległości od góry Giewont. Wejście do niej znajduje się na wysokości tysiąca dwustu siedemdziesięciu trzech metrów nad poziomem morza, a długość korytarzy szacowana jest na ponad dziesięć kilometrów. Ważnym aspektem tej przestrzeni jest również jej deniwelacja, czyli różnica wysokości pomiędzy poszczególnymi korytarzami. Tutaj wynosi ona około trzystu metrów. Warto jednak wiedzieć, że część korytarzy pozostaje nadal niezbadana, więc podane tutaj dane mogą różnić się od tych rzeczywistych. Jeśli wybieramy się na zwiedzanie tej jaskini, powinniśmy zadbać o nocleg w pobliskim Kościelisku, który posiada rozbudowaną bazę noclegową (popatrz pod frazą „noclegi Kościelisko”), ze znalezieniem wolnego pokoju nie powinno być więc problemu. Reasumując, Jaskinia Miętusia zaliczana jest do największych jaskiń na terenie naszego kraju, więc warto znaleźć choć chwilę, aby ją zobaczyć. Niestety turystom udostępniona jest jedynie część korytarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>